- Mužské velikostní tabulky
- Ženské / dámské velikostní tabulky
- Dětské velikostní tabulky
Něco málo o velikostí oděvů a obuvi…
Velikost oblečení a botou jsou uváděny všude na světě (obvykle na lístečku, který je uoděvu pevně přidělaný), v každé zemi nebo v každém regionu však každé číslo znamená jinou velikost. V našich podmínkách využíváme obvykle velikosti typické pro kontinentální Evropu (EU), můžeme se však často setkat i s uvádením velikostí pro Velkou Británii (UK) nebo USA (US).
Jak tedy na to? Výběr správné velikosti trička
Nejjednodušší a zároveň nejpřesnější variantou měření je vzít si své oblíbené tričko, jehož velikost preferujete. Výběr adekvátní velikosti trička začíná u správného měření a budeme proto potřebovat krejčovský metr, kterým zaznamenáte šířku a délku vybraného trička.
Pro spolehlivější hodnoty měření je možné využít další osobu, která vám s měřením pomůže. Hodnota výšky nebo někde uváděné obdobné délky vypovídá o hodnotě mezi začátkem krční a koncem hrudní páteře. Šířka se měří v nejširším místě prsou.
Délku rukávu měříme z vrcholu vnější strany paže až k zápěstí nebo dle požadované délky. V případě, že vás měří druhá osoba, tak se zaznamenává ve vzpřímené poloze a s rukou opřenou v bok. Délka rukávu by měla být dostatečně dlouhá a měla by přesahovat úroveň zápěstí.
Tip: Nemáte pravítko ani krejčovský metr? Posloužit může obyčejný papír v tradičním formátu A4, jehož delší strana je dlouhá 30 centimetrů a kratší strana 21 centimetrů.
Gramáž trička
Dalším sledovaným parametrem je váha trička, respektive látky, ze které je tričko vyrobené. Obvykle je u pánských triček uváděná gramáž od 160 do 190 g/m2, u dámských triček se hodnota pohybuje od 150 do 180 g/m2 a u mikin okolo 320 g/m2. Obecně lze ale říci, že čím je gramáž nižší, tím je textil méně kvalitní. Důvodem je jeho následná větší náchylnost k poškození. Roli hraje také to, na jakou příležitost oděv hledáte. Trička s menší gramáží jsou více prodyšná a hodí se do teplého počasí nebo na sport. Naopak trička s vyšší gramáží lépe drží tvar a jsou obvykle reprezentativnějšího charakteru.
Na základě rozměrů zaznamenaných krejčovským metrem můžete dle tabulky vybrat správnou velikost.
Tabulka dámských velikostí triček
Tabulka pánských velikostí triček
Výběr dobře padnoucích kalhot
Věnujte opět čas pečlivému přeměření. Nejdůležitějšími ukazateli jsou obvod pasu a délka nohavic. U správné délky kalhot by nohavice měly sahat až na zem. Ideálně by měly končit asi 1 centimetr nad podrážkou. Jejich délka se měří od rozkroku kalhot až k zemi, patě nebo kotníkům na základě vyhovující preferované délky.
Obvod pasu je zaznamenáván v polovině mezi posledním žebrem a začátkem kyčelní kosti. Při měření je důležité nezatahovat břicho. Obvykle je obvod pasu nejužším místem. Obvod boků se měří přes nejširší místo vašich hýždí a přes kyčelní kosti.
Nehledě na vaše proporce by vám v kalhotách mělo být příjemně. Neměly by nikde odstávat, škrtit, ale ani se krčit nebo krabatit. Určitě se doporučuje v kalhotách se zkusit posadit, ale i projít. To, jak nám kalhoty sednou, hodnotíme zepředu, zezadu, ale i z boku.
Tip: Kalhoty nošením a praním ještě trochu povolí. Pokud jsou z bavlny, může se jednat až o 3 % původní velikosti. Vybírejte proto kalhoty tak, aby nebyly příliš těsné.
Jak je to s číslováním kalhot?
Na značce kalhot nacházíme čísla hned dvě. Máme-li například 36/28, tak první hodnota udává obvod pasu v palcích. Chceme-li tuto hodnotu přepočítat na centimetry, vynásobíme ji krát 2,54 a máme hodnotu 91 centimetrů. Druhé číslo za lomítkem udává délku nohavic, tedy 28 vynásobíme stejným číslem 2,54 a máme hodnotu délky nohavic 71 centimetrů. Často na značce kalhot nalezneme ve formátu W/L
Evropské číslování kalhot
V Evropě zůstává tradiční označení EU. To obvykle udává pouze jednu velikost, a to je obvod pasu. Je to dáno tím, že velikost konfekce dělí Evropani na standardní, prodlouženou a zkrácenou délku. Za konfekčně standardně vysoké ženy se v evropském prostředí chápe výška 170 cm. 176 cm a více je vedena jako prodloužená délka. 158 cm a méně je naopak vedeno jako zkrácená délka kalhot. U mužů se za standardní výšku postavy považuje 182 cm. Prodloužená velikost je určena pro osoby s výškou 194 cm a více. Zkrácená velikost nejlépe sedí mužům se vzrůstem okolo 170 cm. Pokud informace o výšce osoby není uvedena, předpokládáme standardní velikost.
Italské číslování kalhot
Italské hodnoty jsou udávány v EU velikostech, tedy v centimetrech, ale střih bývá užší. Pokud tuto skutečnost bere výrobce na vědomí, uvádí navíc označení střihu jako Slim.
Francouzské číslování kalhot
Francouzi se vzhledem ke svému specifickému číslování vymezují (francouzštináři vědí ☺) i proti tomu evropskému. Převodní tabulka je uvedena níže.
Americké a Britské číslování
Veškeré velikosti jsou uváděny buď v palcích, viz výpočet násobený oproti tomu evropskému krát 2,54 nebo je značen tradičními písmeny XS až XXL.
Tip: Velikosti kalhot se mohou lišit podle značky, výrobce, země původu, ale i střihu. Výhodné je proto kupovat již vyzkoušené druhy kalhot. Kombinací je totiž mnoho a společné standardy bohužel neexistují.
Druhy a střihy kalhot
Skinny fit – jsou velmi těsné, přiléhají ve stehnech i lýtkách, úzký bývá i lem kolem nohavic. Skvěle vypadají na štíhlých nohách a drobnější postavě.
Straight fit – mají rovné nohavice. Obvykle jsou vypasované ve stehnech. Hodí se ke sportovní postavě.
Bootcut fit – mají nohavice rozšířené od kolen. Doporučovány jsou korpulentnějším osobám, jelikož opticky zeštíhlují boky.
Classic fit – mají klasický rovný střih s vysokým pasem, ve spodní části nohavic mohou být mírně zúžené. Jsou vhodné pro ženy se širšími stehny.
Wide fit – jsou volné ve stehnech. Spodní část nohavic bývá s lehce zvýšeným pasem. Hodí se pro všechny tipy postav. Tyto kalhoty bývají velmi pohodlné na běžné nošení.
Převodní tabulka konfekčních velikostí kalhot pro dámy
Pánská tabulka s velikostmi kalhot
Určení správné velikosti bot
Změření velikosti chodidla je opět velmi jednoduché a budete znovu potřebovat pouze krejčovský metr. Postavte se zády ke zdi a paty přitiskněte ke stěně. Pak jednoduše změřte délku od stěny až po konec vašeho chodidla a vezměte tu nejdelší míru až po značku, kam vám palec sahal.
Při měření je důležité stát, protože jedině tak se chodidlo vyrovná do maximální délky. Dále doporučujeme měřit nohu v ponožkách, které budete tradičně v botách nosit. Měření je také lepší provádět odpoledne nebo večer. Chodidla jsou totiž po celodenní aktivitě více nateklá a velikost se v ranních a večerních hodnotách může lišit.
K naměřené velikosti stélky je nutné ještě přičíst tzv. nadměrek, který je důležitý pro volný pohyb prstů při chůzi. Tradičně se přičítá 5 až 10 mm. Lišit se tato velikost může v závislosti na typu bot. Například u horolezeckých bot je volného prostoru méně, záměr těchto bot je nohu pevně obejmout. U dětských bot je naopak nadměrek větší a je nutné přičíst 10 až 15 mm. POZOR! Někteří prodejci ve svých tabulkách již počítají s nadměrkem. Pročtěte si proto konkrétní tabulku s hodnotami a ujistěte se, že počítáte velikost správně dle pokynů konkrétního e-shopu.
Evropské číslování bot
V západní a střední Evropě označuje délku obuvi. Najdeme jej pod označením obuvi EU nebo EUR.
Anglické číslování bot
Opakem evropského číslování bot. Udává délku chodidla, nikoliv délku obuvi. Využívá značení UK.
Americké číslování bot
Vychází z britského číslování a stojí na stejném principu. Americké velikosti bot jsou označovány US. Orientační tabulku velikostí bot us, uk a eu naleznete níže.
Tip: Podívejte se nejdříve, v jakém systému jsou míry konkrétního e-shopu uváděny a zda počítají s nadměrkem! Až poté můžete začít měřit a objednávat zboží.
Tabulka velikostí dámských bot
Tabulka velikostí pánských bot
Výběr správné velikosti rukavic (kožené, sportovní i zimní)
K určení správné velikosti rukavic budete potřebovat opět krejčovský metr. Hledanou velikost v centimetrech zjistíte změřením obvodu ruky, a to kolem vyklenutých kloubů zakreslených na obrázku. Ruku při měření sevřete v pěst.
Číslování je uváděno v centimetrech anebo ve francouzských coulech s hodnotou 27,07 cm. Takovou metriku používá například k určení velikosti rukavic německý obchodní řetězec Lidl.
Tabulka rukavic dámských velikostí
Tabulka rukavic pánských velikostí
Jak správně změřit svoji velikost?
Předtím než budete moci své míry porovnat s tabulkou velikostí, je třeba se správně změřit. Postupujte podel návodů a obrázků níže.
Tip: Měřte se pouze ve spodním prádle dostanete tak přesnější výsledky a oblečení podle naměřených měr vámlépe padne.
Tip: Při měření poproste o asistenci další osobu, dostanete tak přesnější výsledky a navíc vše zvládnete rychleji.
Horní obvod – nebo také obvod přes prsa se měří v nejširším místě prsou a metr je vedený v mírném horním sklonu přes záda.
Obvod hrudníku – obvod hrudníku se měří těsně pod prsy a při výdechu, když máte menší objem plic, metr obepíná celý hrudní koš.
Obvod pasu – měření je prováděno v polovině mezi posledním žebrem a začátkem kyčelní kosti. Při měření je důležité nezatahovat břicho, obvykle je obvod pasu nejužším místem.
Obvod boků – obvod boků by se měl měřit přes nejširší místo vyšich híždí a přes kyčelní kosti.
Obod krku – obvod krku měříme těsným obtočením metru kolem krku v jeho dolní části.
Šířka ramen – hodnota šířky ramen vypovídá o délce mezi začátekm krční a koncem hrudní páteře až ke konci ramen. Měření provádíme přes záda.
Délka rukávu – měření provádíme z vrcholu vnější strany paže až k zápěstí.
Obvod paže – obvod paže měříme přes nejširší místo.